ÜRO: pandeemia ajal teevad naised lõviosa majapidamistöödest

Covid-19 pandeemia on ühiskonda tõuganud olukorda, kus naised kogu maailmas võtavad endale lõviosa täiendavatest majapidamistöödest, teatas ÜRO neljapäeval.

Värskes UN Women’i uuringus tõdeti, et naistel ja meestel on pandeemia ajal küll  koduste tööde maht kasvanud, kuid suurem osa sellest langeb naiste õlule. Samuti teevad naised meestest enam suuremat intensiivsust  nõudvaid  kodutöid. Murettekitavalt rohkem naisi loobub oma töökohast. Võimalik, et just suurenenud koormuse tõttu kodus.

Majanduslangus tõukab eeldatavasti miljoneid inimesi täiendavasse vaesusesse – ja enim tabab  see jällegi naisi ning tütarlapsi. Käesoleva aasta lõpp võib kujuneda  šokeerivaks –  13 protsenti (469 miljonit!) maailma naistest ja tüdrukutest  elab äärmises vaesuses.

Lahendused

Pandeemiaga seotud lahenduste monitoorimiseks on UN Women välja töötanud  süsteemi COVID-19 soolise võrdõiguslikkuse poliitika andmete kogumiseks: Gender Policy Response Tracker with UNDP (United Nations Development Programme).

See näitab, et valitsused on olukorra keerulisusega tegelenud vähe – ainult 8 % kõigist sotsiaalsetest, sellele valdkonnale keskendunud tööturumeetmetest:

  • Argentiinal on suurenenud igakuised lapsetoetuse maksed;
  • Austraalia ja Costa Rica kinnitavad, et lapsehoiuteenused on avatud ka lukustuse ajal;
  • Austrias, Küprosel ja Itaalias on täiendav vanemapuhkus;
  • Kanadas, Hispaanias ja Korea Vabariigis on rahalised hüvitised vanematele, keda mõjutavad koolide ja päevahoidude sulgemised;
  • Costa Rica, Saksamaa ja Itaalia on teatanud meetmetest nagu tasustatud tööaja vähendamine ja töö ümberkorraldamine, laiendatud tasustatud vanemapuhkus ja haigusleht, sh füüsilisest isikust ettevõtjatele.

Täpsemalt uuringust siin

Merike Viilup
Foto Visual Hunt

Jaga: