Toetusavaldus Valgevene ajakirjaniku Raman Pratasevichi vabastamiseks

Eesti Naistoimetajad ühinevad Eesti Ajakirjanike Liidu toetusavaldusega Euroopa Ajakirjanike Föderatsioonile viivitamatult vabastada Valgevene võimude poolt röövitud ajakirjanik Raman Pratasevich ja samuti kõik ülejäänud vahistatud ajakirjanikud Valgevenes. Detailsem  info represseeritud ajakirjanike kohta Valgevenes siin.

Eesti Naistoimetajate juhatus
Merike Viilup
Aita Nurga
Urve Tõnnus

Committee to Protect Journalists (CJP) avaldus ja täiendav informatsioon seoses ajakirjanik Raman Pratasevichi röövimisega ja 29 sekundiline video tema “ülestunnistusest” vaata siin.

Eesti Ajakirjanike Liidu pressiteade
24.mai 2021.a.

Eesti Ajakirjanike Liit (EAL) toetab Euroopa Ajakirjanike Föderatsiooni (EFJ) nõuet Valgevene võimudele viivitamatult vabastada eile röövitud ajakirjanik Raman Pratasevich ja ka ülejäänud praegu vahi all olevat 28 ajakirjanikku.

EFJ teeb ettepaneku saata Minskisse rahvusvaheline delegatsioon, et  kohtuda vahi all olevate ajakirjanikega ja algatada rahvusvaheline uurimine karistamaks pressivabaduse ja inimõiguste rikkujaid Valgevenes. EFJ liikmesorganisatsioonid, nende hulgas EAL on valmis jõudumööda kaasa aitama.

EAL kutsub ka Eesti poliitikuid, valitsust ja presidenti üles suurendama survet Valgevene võimudele. „Eesti on ÜROs eest vedanud Valgevene teemat ega tohiks tahaplaanile jääda nüüd, kui Valgevene võimud on vahistanud opositsioonilise ajakirjaniku kasutades pettuse ja piraatluse vahendeid, “ ütles EALi esimees Helle Tiikmaa.

Eile, 23. mail sundisid Valgevene võimud Kreekast Leetu teel olnud Ryanairi reisilennuki pommiähvarduse ettekäändel tegema Minskis hädamaandumise. Lennuki pardal olnud Valgevene ajakirjanikul Raman Pratasevichil tagasi lennukile minna ei lastud, vaid ta vahistati. EFJ hinnangul on tegemist riikliku terrorismiga ajakirjaniku vahistamiseks.

Euroopa Ajakirjanike Föderatsiooni president Mogens Blicher Bjerregård avaldas kahetsust, et rahvusvaheline üldsus ei võtnud kuulda EFJ korduvaid üleskutseid astuda samme Valgevene presidendi Lukašenka inimõigusi ja pressivabadust piiravate tegude vastu. Viimastel päevadel on Valgevenes vahi alla võetud ajakirjanike arv kahekordistunud ja seetõttu pole Minski pühapäevane samm täiesti ootamatu,” ütles Bjerregård.

EFJ tegevdirektor Ricardo Gutiérrez lisas, et EFJ kutsub üles Euroopa Liitu, Euroopa Nõukogu ja OSCEd Lukašenka ja teiste pressivabaduse ja inimõiguste rikkumistega seotud isikute vastutusele võtmiseks.
Valgevene ajakirjanike vastaste repressioonide kohta saab lisainfot siit.

Lisateave:
Helle Tiikmaa
Eesti Ajakirjanike Liidu esimees
tel. 5333 9699
eal@eal.ee

Ricardo Gutiérrez
General Secretary , European Federation of Journalists (EFJ)
Residence Palace, 155, rue de la Loi, 1040 Brussels
Mob.: + 32 473 568 508
ricardo@europeanjournalists.org 

Jaga: