“Sireenide laul” Paksus Margareetas

Lola Tehveri maalinäitusel “Sireenide laul” on kaheksa teost: „Amphitrite“, „Galene“, „Kymo“, „Kympoleya“, „Kunagi Tortuga saarel“, „Najaad“, „Sao“ ja Sireenide laul“.

“Jätkame Eestis loodud mereteemaliste teoste tutvustamist. Teatavasti annab merele pühendatud ja sellest innustatud looming edasi merekultuuri osa, mis sõnadesse ei mahu. Meie suurtükitorni jõudnud Lola Tehveri värvirohked teosed avavad, kuidas meri ja naised on läbi aegade seotud,” sõnas Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen.

                Lola Tehver

“Minu maalide kuju võtnud lood sireenidest on lood naiselikkuse väest. Need meenutavad aastatuhandeid vanu uskumusi, kuidas suudavad naised innustada mehi suurtegudele ja toetada neid katsumuste ületamisel, olgu selleks meri või elumuutus. Maale vaadates leiab sarnaseid seoseid tänapäevast,“ ütles maalikunstnik Lola Tehver.

Vormsi saarelt pärit kunstnik on osalenud mitmel rahvusvahelisel grupinäitusel nii Veneetsias kui Soomes ning Lätis. Alates 2016. aastast on tal olnud mitmeid grupi- ja isikunäituseid Eestis. Lola Tehveri teoseid leidub paljudes erakogudes Eestis ning mitmel pool välismaal.

Maalinäituse „Sireenide laul“ avasündmus toimus Paksus Margareetas neljapäeval, 28. juulil rohkete meresõprade ja kunstiaustajate osalemisel. Neile tegi muuseumis ringkäigu Urmas Dresen, kes tutvustas 2019. aastal uuendatud ekspositsiooni. Selle üheks tõmbenumbriks on mõni aasta varem Kadriorust leitud 14. sajandist pärit koge restaureeritud vrakk. Selle kõrval on kaks puidust käilakuju.

„Erinevalt teistest Euroopa meremuuseumidest, kus eksponeeritud käilakujud on naised, on meil vaid kaks mehekuju,“ kahetses Dresden ja lisas, et loodetavasti leitakse Eesti rannikult kunagi ka naiskäilakuju.

Näituse külastus on Meremuuseumis Paksu Margareeta esimese korruse galeriis  aasta lõpuni tasuta.

Jaga: