meediavabadus on demokraatliku ühiskonna nurgakivi

 9.–10. veebruaril toimus Tallinnas Eesti välisministeeriumi ja Inimõiguste Instituudi korraldatud kolmas rahvusvahelise meediavabaduse koalitsiooni konverents, kus arutleti meediavabadusega seotud teemade üle keskendudes desinformatsioonile ja väljendusvabadusele, ajakirjanike kaitsele ning meediavabaduse ja internetivabaduse seostele. 

Välisminister Eva-Maria Liimets rõhutas konverentsil, et meediavabadus on demokraatliku ühiskonna nurgakivi. „Peame mõistma meediavabaduse ja demokraatia tihedat sidet – kaitstes ühte neist saame tagada ka teise heaolu,“ sõnas ta. Kiire digitaliseerimise ajastu on loonud olukorra, kus tõese teabe kõrval levib nii vale- kui ka eksitav informatsioon palju kiiremini. „Uue ajastu vahendeid kasutavad kahjuks ka need, kes ei soovi selgitada tõde, vaid levitada valeinfot, mis ei tugine ajakirjanduse heal taval ja ületab eetilised piirid. Selline tegevus on sügavalt taunitav ja demokraatlike riikidena peame ühiselt sellele vastu seisma,“ ütles välisminister.

Välisminister  tõi välja Eesti tegevuse inimõiguste ja meediavabaduse kaitsel. „Möödunud aastal võttis Eesti vastu oma esimese inimõiguste ja demokraatia tegevuskava, kus on oluliste tegevustena paigas kodanikuühiskonna toetamine ja meediavabaduse kaitse,“ viidates sellega Eesti aktiivsusele meediavabaduse kaitsel. „Toetame Ukraina ja Valgevene sõltumatut meediat ja aitame arendada meediapädevust, oleme aastaid toetanud digitaalvabaduse kaitsjate sihtfondi, mis pakub tuge inimõiguste kaitsjaile küberuumis, ning Meediavabaduse fondi ja Euroopa demokraatia sihtfondi. Jätkame nende ja muude täiendavate tegevustega ka tulevikus,“ sõnas ta.

Rahvusvahelise meediavabaduse koalitsiooni konverents tõi kokku ajakirjanikud ja meediatöötajad, eksperdid, akadeemikud, kodanikuühiskonna, rahvusvahelised organisatsioonid ning valitsuste esindajad kogu maailmast. Konverentsil võtsid sõna Nobeli rahupreemia laureaat Dmitri Muratov ja konverentsi patroon Vabariigi President Alar Karis.

Konverentsil tehti teatavaks Ühendkuningriigi ja Kanada välja antava meediavabaduse auhinna laureaat, Vietnami ajakirjanik Pham Thi Doan Trang, kes viibib praegu ajakirjandusliku tegevuse pärast vangis.

Konverentsist võtsid osa kohapeal ja veebi vahendusel meediavabaduse koalitsiooni välisministrid.
Eesti välisminister Eva-Maria Liimets kohtus ürituse veerel Luksemburgi välisministri Jean Asselborninga, asevälisminister Lord Ahmadiga, kes on Ühendkuningriigi riigiminister Lõuna- ja Kesk-Aasia, ÜRO ja Rahvaste Ühenduse küsimustes, ning Kosovo asepeaministri ja välisministri Donika Gërvalla-Schwarziga. Konverentsi raames toimus ka välisministrite kohtumine.

Meediavabaduse koalitsioon moodustati 2019. aasta juulis ja sinna kuulub 50 riiki.

 

 

 

Jaga: