Mälestustahvel legendaarsele Ott Koolile

Eesti Ajakirjanike Liit on algatanud legendaarsele raadioreporterile Ott Koolile mälestusetahvli paigaldamiseks annetuste kogumise.

Annetuse saab kanda EALi Coop panga kontole EE164204278617261206, selgituseks “Ott Kool”.

25. mail möödus 35 aastat raadiosaatest „Mikrofoorum“, kus Virumaa korrespondent Ott Kool tegi esimest korda avalikuks Moskva plaani alustada Virumaal fosforiidi suurejoonelist kaevandamist ning tuua sisse tuhandeid töölisi. See oli meie fosforiidisõja avapauk.

Eesti Vabariigi taastamise 30. aastapäeva puhul meenutati paljusid, kel oli oluline osa meie liikumises teel vabaduse poole. Üks väga olulisi isikuid sel teekonnal oli ajakirjanik Ott Kool, kes on jäänud teenimatult unustusse.

EAL juhatuses tekkis mõte jäädvustada Ott Kooli mälestust mälestustahvliga, mis võiks asuda Rakveres aadressil Rohuaia 6, kus kunagi oli Ott Kooli stuudio. Tahvli maksumus on hinnanguliselt 700 eurot. Tahvli avamiskuupäev võiks olla Ott Kooli sünniaastapäev 12. november.

Ajakirjanik ja kirjanik Ott Kool (1930-2000) oli põline virulane. Ta sündis Toolse külas metsavahi peres, jäi varakult orvuks, õppis Kunda ja Karepa koolis ning Kohtla-Järve tööstuskoolis ja õhtukeskkoolis. Elas sealkandis terve elu ja on maetud Kunda kalmistule. Ta kuulus nii ajakirjanike kui ka kirjanike liitu, oli Eesti Kongressi, Eesti Komitee ja Põhiseaduse Assamblee liige. Ta on pärjatud Eduard Vilde nimelise kirjanduspreemiaga (1968), 1988. aastal tunnustati teda Karl Ernst von Baeri medali ja teenelise ajakirjaniku aunimetusega. Ent suurima autasu, koha rahva südames, pälvis ta oma pea 40aastase raadiotööga – 1961. aastal alustas ta Põhja-Eesti korrespondendina hoides virulaste tegemistel silma peal ja jagas neid kogu Eestiga. Just tema oli aastakümneid virulaste avalik eestkõneleja, teda kuulati ja pandi tähele. Rääkimata tema osatähtsusest laulvas revolutsioonis ja Eesti taasiseseisvumisel. Rakvere võiks olla uhke nii tema, kui ka selle üle, et meie teekond N Liidust lahkulöömisele algas just Rakverest.
Kui algatus leiab soodsa vastuvõtu, võib seda tava edaspidi jätkata teistegi unustuse hõlma vajunud, kuid oluliste ajakirjanike mälestamiseks. Ühtlasi oodatakse ettepanekuid järgmiste väärikate kandidaatide kohta.

Täpsustavate küsimustega pöörduge Ene Pajula poole ene@eal.ee

Foto E. Kapstas, Ott Kool kõnelemas Rakvere päevadel Viru Värk´88 korraldatud roheliste foorumil Vallimäel

Jaga: