Kuidas rääkida vaimsest tervisest?

Hea ajakirjanik,
Kutsume Sind 7. detsembril kuulama ja kaasa mõtlema arutelul „Räägime tabust“, mis on mõeldud ajakirjanikele aitamaks kajastada vaimse tervise (sh suitsiidi) teemasid.
Arutelu toimub restoranis Platz (Roseni 7, Tallinn). Kohtade arv on piiratud. Registreerida saab kuni 4. detsembrini siin.
Vaimne tervis ja eriti enesetapud on läbi aegade olnud tabuteema. Kuigi meedia on viimastel aastatel vaimse tervise teemade suhtes avatumaks muutunud, tundub ühiskonnas olevat jätkuvalt vaikiv kokkulepe, et vaimse tervise probleemidest on parem mitte rääkida. Suitsiididest ammugi mitte.
Seejuures on meedial on suur vastutus, kuid ka suur ülesanne informeerida ja murda tabusid vaimse tervise teema ümber.
Kuidas rääkida vaimsest tervisest? Kas vaikida või rääkida? Kui rääkida, siis kui avatult? Kas vaimne tervis on pigem eraasi või avalikku kajastamist ja ühiskondlikku debatti vajav teema? Mida meeles pidada kui vaimse tervise teemat avada? Milline on eestlase vaimne tervis? Millest räägib meile statistika? Kuidas leida tasakaal sellel pressieetika miiniväljal?
Lisaks arutleme teemal, kuidas saavad ajakirjanikud kaitsta oma vaimset tervist ja ennetada läbipõlemist.
Päeva juhib Äripäeva ajakirjanik Rivo Sarapik.
10:00 – Tervituskõne moderaatorilt
10:15-11:00 „Meedia kui sõber ja vaenlane enesetappude ennetustöös“, Merike Sisask, Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituut.
11:00-11:45 „Suicide in Norwegian media – From shame and taboo to stories of hope“ Reidun Kjelling Nybø, Norra ajakirjanik, Norra toimetajate ühenduse (Association of Norwegian Editors) eestvedaja.
11:45-12:45 Paneel – Räägime tabust. Osalejad Tarmu Tammerk, Jim Ashilevi jt
12:45-13:30 Lõuna paus
13:30-14:15 „Kuum teema: ajakirjanikud ja läbipõlemine“ Anna-Kaisa Oidermaa, Daniel Soomer, MTÜ Peaasjad
14:15 Lõppsõna
Arutelu toimub 7. detsembril restoranis Platz (Roseni 7, Tallinn). Kohtade arv on piiratud. Registreerida saab kuni 4. detsembrini siin.
Seminari rahastatakse Sotsiaalministeeriumi Norra toetuste 2009-2014 programmist „Rahvatervis“
________________________
Käthlin Mikiver
Projektijuht
Rahvatervise osakond
Sotsiaalministeerium
6269 803