Daphne Caruana Galizia nimelise ajakirjanduspreemia võitis projekt „Pegasus“

Neljapäeval, 14. oktoobril 2021 anti üle esimene Daphne Caruana Galizia nimeline ajakirjanduspreemia, mille pälvisid projektis „Pegasus“ osalenud ajakirjanikud ühendusest Forbidden Stories.
Euroopa Parlamendi pressikeskuses toimunud auhinnatseremoonia avas Euroopa Parlamendi president David Sassoli.
20 000 euro suuruse preemiaraha andis võitjale üle Rahvusvahelise Ajakirjanike Föderatsiooni (IFJ) peasekretär Anthony Bellanger.
Ühendust Forbidden Stories esindasid Sandrine Rigaud ja Laurent Richard.

15 finalisti hulka jõudis ka Kesk- ja Ida Euroopa ultraradikaalsust uurinud projekt „Radicals with Reach“, mille autorite seas on Ekspress Meedia toimetajad Holger Roonemaa ja Oliver Kund.
Auhinnale kandideeris enam kui 200 ajakirjanikku kõigist Euroopa Liidu liikmesriikidest. Võitja valis 29-liikmeline rahvusvaheline žürii.

Forbidden Stories on ajakirjanike ühendus, mille eesmärk on jätkata mõrvatud, vangistatud või ohtu sattunud ajakirjanike tööd. Forbidden Stories ja selle partnerid on alates ühenduse loomisest 2017. aastal võtnud üle näiteks Daphne Caruana Galizia töö. Samuti on nad jätkanud keskkonnakuritegusid ja Mehhiko narkokartellide tegutsemist uurinud mõrvatud ajakirjanike tööd. Ühendus teeb koostööd enam kui 30 meediaorganisatsiooni ja peaaegu 100 ajakirjanikuga ning usub ühistööl põhinevasse ajakirjandusse.
Forbidden Stories on võitnud mitu mainekat rahvusvahelist auhinda, sealhulgas Euroopa ajakirjanduspreemia ja Georges Polki auhinna.

Võidutöö „The New Global Weapon for Silencing Journalists“
Võidutöö tõukeks sai mahukas andmeleke, mis hõlmas 50 000 telefoninumbrit, mida Iisraeli ettevõte NSO Group oma klientide huvides nuhkvara abil jälgis.
Forbidden Stories koordineerimisel ning Amnesty Internationali julgeolekulabori tehnilisel toel sõelusid kogu telefoniandmete registri läbi enam kui 80 Pegasuse projekti ajakirjanikku kümne riigi 17 meediaorganisatsioonist. Selle tulemusena avastasid ajakirjanikud, et nuhkvara on laialdaselt väärkasutatud, kuigi NSO Group väitis aastaid (sh hiljutises läbipaistvusaruandes) vastupidist. Lekkinud andmed tõestasid, et näiteks Indias, Mehhikos, Ungaris, Marokos ja Prantsusmaal on jälgitud vähemalt 180 ajakirjanikku. Samuti oli jälgitavate seas inimõiguslasi, teadlasi, ärimehi, juriste, arste, ametiühingutegelasi, diplomaate, poliitikud ja riigipäid.

Preemiast
Euroopa Parlament asutas Daphne Caruana Galizia nimelise ajakirjanduspreemia 2019. aasta detsembris, et avaldada austust korruptsioonijuhtumeid uurinud Malta ajakirjanikule ja blogijale Daphne Caruana Galiziale, kes hukkus 16. oktoobril 2017 autopommiplahvatuses.

Preemia antakse välja igal aastal Daphne Caruana Galizia surma-aastapäeva paiku. Auhinnaga tunnustatakse silmapaistvaid ajakirjanikke, kes seisavad Euroopa Liidu väärtuste ja põhimõtete eest ning kaitsevad inimväärikust, vabadust, demokraatiat, võrdsust, õigusriiki ja inimõigusi.

Loe projektist “Pegasus” lähemalt.

Jaga: