Ajakirjanduse räpane saladus

On avalik saladus, et märkimisväärne osa uudistest on kopeeritud, sageli tervikuna pressiesindajate või suhtekorraldajate kirjutatud pressiteatedest. Kui teistes valdkondades nimetatakse teise loomingu kasutamist plagiaadiks, siis ajakirjanikule antakse oma loomingut kopeerimiseks vabatahtlikult ja tasuta. See on ajakirjanduse räpane saladus nagu on öelnud kommunikatsiooniuurija, professor Jim Macnamara ja keda tsiteerib ajalehes Sirp Priit Pärnapuu.

Vikerraadio peatoimetaja Janek Luts: “Kummastav, eraõiguslikud uudisteportaalid on pannud sadu pressiteadetest kopeeritud uudiseid maksumüüri taha. See, et üleriigiline kvaliteet-paberleht avaldab üks ühele ministeeriumi pressiteateid uudistena on tõsisem probleem kui see, et täpselt samad pressiteated ilmuvad mõne kohaliku väljaande veebiuudisena või mõnes kõrvalises teemarubriigis.”

Kõige enam leiab ministeeriumide pressiteadete kopeerimist Postimehes (41% nelja aasta kõigist ministeeriumide pressiteadetest, arvuliselt 4559), kusjuures Postimehes ei ole pressiteadete kopeerimine erinevalt teistest vähenenud. Kõige vähem pressiteadete kopeerimist leiab ERRist (23%, 2550), kusjuures ERRis on pressiteadete kopeerimine ühtlaselt ja püsivalt vähenenud nii töö- kui ka puhkepäevadel. Delfi (35%, 3972) vahe Postimehega on tulnud sisse 2017. aasta suvest alates, kusjuures puhkepäevadel on just Delfi kõige enam pressiteateid kopeerinud. On olnud aegu, mil Delfi kopeeris koguni 71% puhkepäevade pressi­teadetest (vt joonis 1). Loe täpsemalt Priit Pärnapuu kirjutist Sirbis siit

Photo on VisualHunt.com

Jaga: